Si të ngjyrosni vezët me ngjyrosjen e ushqimit pa uthull

Uthull ndihmon ngjyrosjen e lidhjes me lëvozhgën e vezëve, por ka mënyra për të lyer vezët pa uthull. Nëse nuk keni uthull në shtëpi dhe dëshironi të ngjyrosni vezë, mund të përdorni një zëvendësim të uthullit, siç është lëngu i limonit ose pluhuri i vitaminës C. Një tjetër mundësi është vlimi i vezëve në ujë dhe përbërësit e ngjyrave të ngrënshme, siç janë lakra e kuqe, spinaqi dhe vera e kuqe.

Përdorimi i Zëvendësuesve të uthullit

Përdorimi i Zëvendësuesve të uthullit
Zëvendësoni uthullën me një sasi të barabartë limoni ose lëng limoni. Acidi në uthull krijon një reaksion kimik që ndihmon ngjyrosjen e ushqimit të lidhet me qepën e vezëve. Lëngu i limonit ose limonit do të sigurojë gjithashtu acid të mjaftueshëm për të shkaktuar këtë reagim. Ju mund të përdorni lëng limoni ose gëlqereje si një zëvendësim 1 me 1 për uthull në recetat për ngjyrosjen e vezëve. [1]
 • Për shembull, nëse receta kërkon 1 lugë çaji (4.9 ml) uthull, përdorni 1 lugë çaji (4.9 ml) lëng limoni ose limoni.
 • Ju mund të përdorni lëng limoni të freskët ose në shishe ose lëng limoni. Të dy do të funksionojnë në të njëjtën mënyrë.
Përdorimi i Zëvendësuesve të uthullit
Provoni të përdorni 1 lugë çaji (4.9 ml) pluhur të vitaminës C në vend të uthullit. Nëse nuk keni ndonjë lëng limoni ose gëlqereje në dorë, kontrolloni lagështirën tuaj për pluhur me vitaminë C. Përdorni 1 lugë çaji (4.9 ml) pluhur vitamine C në vend të 1 lugë çaji (4.9 ml) uthull në recetën tuaj të lyerjes. [2]
 • Nëse nuk keni pluhur të vitaminës C, mund të përdorni një tabletë me vitaminë C. Shtrydhni atë në një pluhur duke përdorur pjesën e pasme të një luge dhe shtojeni atë në përzierjen tuaj të ngjyrosur.
Përdorimi i Zëvendësuesve të uthullit
Përdorni ujë dhe bojë nëse jeni duke bërë vezë me ngjyrë pastel. Nëse nuk keni limon, gëlqere, pluhur vitaminë C ose tableta të vitaminës C, atëherë mund të përdorni ujë dhe përbërës tuaj të tjerë ngjyrosës për të ngjyrosur vezët. Ata do të jenë më të lehta në ngjyrë sesa do të ishin me uthull ose me një zëvendësues të uthullit, por ato do të ruajnë ende disa ngjyra. [3]
 • Për shembull, nëse receta thotë që të shtoni 4 ons lëng (120 ml) ujë në një filxhan me 6 pika ngjyrosje ushqimi dhe 1 lugë çaji (4.9 ml) uthull, thjesht lini jashtë uthull.

Zierja e vezëve me përbërës të ngjyrave natyrale

Zierja e vezëve me përbërës të ngjyrave natyrale
Zgjidhni artikuj shumëngjyrësh ushqimor për të lyer vezët tuaja. Zierja e vezëve në fruta ose perime të copëtuara mund të jetë e mjaftueshme që ngjyra të ngjitet. Nëse nuk keni zëvendësues ose ngjyrues uthull, mund të përdorni një bojë ushqimore. Disa opsione të mira për ngjyrosjen nga 10 deri në 12 vezë përfshijnë: [4]
 • 1/2 kokë lakre të kuqe të copëtuar (blu)
 • 2 ose 3 karrota të copëtuara (të verdha)
 • 1 ose 2 panxhar të copëtuar (rozë)
 • 32 ons lëng (950 ml) lëng boronicë (rozë)
 • 32 ons lëng (950 ml) kafe (kafe ose tan)
 • 1 12 oz (340 g) paketë me gjethe të freskëta të spinaqit (jeshile)
 • 32 ons lëng (950 ml) verë të kuqe ose lëng rrushi (vjollcë të errët)
 • 2 ose 3 lëkurë të verdhë qepë (portokalli)
 • 2 lugë shafran i Indisë (verdhë e ndritshme)
Zierja e vezëve me përbërës të ngjyrave natyrale
Mbuloni vezët dhe materialet e ngjyrosura me ujë nëse përdorni përbërës të thatë. Së pari, vendosni vezët dhe materialet e ngjyrosura në një tenxhere të madhe. Pastaj, derdhni ujë të mjaftueshëm për të mbuluar vezët dhe përbërësit e ngjyrosjes. Sasia do të varet nga numri i vezëve që po ngjyrosni dhe vëllimi i materialeve tuaja për ngjyrosje.
 • Për shembull, nëse do të ngjyrosni vezë me 2 lugë shafran të Indisë, atëherë do të keni nevojë për rreth 32 ounces lëng (950 ml) ujë. [5] X Burimi i hulumtimit
Zierja e vezëve me përbërës të ngjyrave natyrale
Mbuloni vezët tuaja në një tenxhere me një lëng nëse nuk përdorni përbërës të thatë. Nëse jeni duke përdorur lëng për të lyer vezët, derdhni mjaftueshëm mbi të vezët për t'i mbuluar ato. Ju do të duhet rreth 32 ons lëng (950 ml) lëng për të mbuluar një tenxhere prej 10 deri në 12 vezë. Sigurohuni që të blini ose përgatitni një sasi të madhe të mjaftueshme të lëngut për të mbuluar vezët. [6]
 • Për shembull, nëse do të ziejnë vezët tuaja në kafe, krijoni një tenxhere të tërë dhe më pas derdhni mjaftueshëm për t'i mbuluar ato.
Zierja e vezëve me përbërës të ngjyrave natyrale
Përfshini një zëvendësues të uthullit nëse e keni atë. Shtimi i një zëvendësuesi të uthullit do të ndihmojë për të siguruar që më shumë ngjyrosje të ngjiten në qepat tuaja. Përdorni 1 lugë çaji (4.9 ml) limon ose lëng limoni në vend të 1 lugë çaji (4.9 ml) uthull, ose përdorni 1 lugë çaji (4.9 ml) pluhur të vitaminës C në vend të 1 lugë çaji (4.9 ml) uthull. [7]
 • Zierja e vezëve në bojë do të ndihmojë gjithashtu që ngjyra të ngjitet.
 • Nëse jeni duke përdorur verë për të ngjyrosur vezët, atëherë nuk do të keni nevojë të shtoni asgjë tjetër. Aciditeti i verës do të jetë i mjaftueshëm për të lyer vezët pa uthull ose zëvendësim të uthullit.
Zierja e vezëve me përbërës të ngjyrave natyrale
Ziejini vezët për 7 minuta. Kthejeni nxehtësinë deri në mesatare të lartë dhe vendoseni tenxheren në furrë. Sillni ujin në një çiban, dhe pastaj kthejeni atë në medium të ulët. Lërini vezët të ziejnë në përzierjen e bojës për 7 minuta. [8]
 • Nëse dëshironi, mund të provoni 1 nga vezët për t'u siguruar që është bërë. Përdorni rrjetë metalike për ta hequr atë nga tenxhere, dhe më pas përdorni një lugë metalike për ta goditur. Pritini qendrën e vezës dhe inspektoni të verdhën e vezës. Ajo duhet të jetë e fortë nëse veza është gatuar.
Zierja e vezëve me përbërës të ngjyrave natyrale
Lërini vezët të ftohen në tenxhere për rreth 2 orë. Pasi të keni mbaruar vezët, vezët fikni dhe lini vezët vetëm. Ata mund të ftohen në tenxhere në temperaturën e dhomës deri në 2 orë. Kjo do të ndihmojë për ta bërë ngjyrën të ngjitet në predha edhe më të mirë.
 • Nëse dëshironi t’i mbani vezët në bojë brenda natës, vendoseni tenxheren në frigoriferin tuaj pasi ato të jenë ftohur në temperaturën e dhomës. Do të merrni ngjyra të errëta dhe më të gjalla nëse lini vezët të ulen në ngjyrosje brenda natës. [9] X Burimi i hulumtimit
cabredo.org © 2020